Poradnik

World of Tanks to gra, która wymaga logicznego myślenia i systematyczności. Bez tego zwycięstwo będzie praktycznie nie możliwe. O to kilka bardzo prostych zasad, które powinny ułatwić wam grę w World of Tank.

1.       Trzeba wiedzieć co chce się osiągnąć.

Tą kwestię najlepiej wyjaśnić jeszcze przed rozpoczęciem gry, jest to bardzo ważne, bowiem zwykłe granie po 20 minut dziennie nie pozwoli nam na osiągnięcie znaczących sukcesów w grze. W World of Tanks może dążyć do wielu celów, którymi mogą być zdobycie medalu, zniszczenie jak największej liczby przeciwników itp.  Wybór należy do Ciebie, jednak pamiętaj, że od tego wyboru zależeć będzie Twoja dalsza gra. Moim zdaniem głównym priorytetem gracza powinno być przetrwanie. To jest najistotniejsze w tej grze. Dlaczego? Dlatego, że koszt naprawy mało zaawansowanych maszyn jest niski i praktycznie nigdy nie stanowi dla nas problemu, jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej gdy siądziemy za sterami nowoczesnej maszyny. W takim przypadku może się zdarzyć taka sytuacja, że koszt naprawy poniesionych uszkodzeń przewyższy zarobek z bitwy i nie będziemy mogli naprawić naszej maszyny. Zatem już wiesz, że Twoim głównym celem powinno być chronienie samego siebie. Jednak nie możesz zapominać o swoich sprzymierzeńcach. Używaj radiostacji, może ona uratować zarówno Ciebie jak i Twojego sojusznika.

2.       Ważne wskazówki dotyczące bitwy.

Bitwy w World of Tanks są rozgrywane na różnych terenach, musisz więc przygotować sobie kilka strategii. Na pole bitwy zostaniesz przekierowany kilkanaście sekund przed jej rozpoczęciem. Może Ci się to wydać dziwne, ale to właśnie te kilkanaście sekund może zadecydować o tym czy przeżyjesz i czy zwyciężysz. Po przeniesieniu na pole bitwy zobaczysz teren na jakim przyjdzie Ci walczyć, ujrzysz listę uczestników bitwy, będzie mógł ocenić jak rozłożone są siły. Dzięki temu będziesz mógł dobrać odpowiednia strategię. W grze do dyspozycji gracza są czołgi lekki, średnie oraz ciężkie.  Do tego można jeszcze zasiąść za sterami niszczyciela czołgów lub obsługiwać artylerię samobieżną. Trzeba jednak dobrze przemyśleć wybór, bowiem od niego będzie zależało w jakim położeniu znajdziemy się podczas bitwy. Należy także bardzo dokładnie przyjrzeć się jakimi czołgami będą się poruszać przeciwnicy. Od tego także może zależeć wynik bitwy. Jak sam więc widzisz kilkanaście sekund przed bitwą jest bardzo ważne i nie należy ich lekceważyć i marnować.

3.       Silnik i budowa naszych maszyn

Jak wiesz wszystkie czołgi oddane do dyspozycji graczy istniały naprawdę i każdy z nich posiada bardzo obszerną historię.  Każdy posiada inne uzbrojenie oraz opancerzenie. Warto więc, abyś pokrótce zapoznał  się z pojazdem, który masz zamiar wykorzystywać podczas bitew.  Musisz poznać wszystkiego jego mocne i słabe strony, pozwoli Ci to na dobranie odpowiedniej taktyki.  Postaram się krótko zaprezentować wszystkie dostępne w grze typy pojazdów.

Czołg lekki.

Bardzo łatwo się domyślić, że czołg lekki słynie z szybkości i zwinności.  Jednak dużo zastrzeżeń można mieć do jego wytrzymałości. O ile na początku gry nie będzie to miało większego znaczenia, to w jej dalszej części możemy mieć spore kłopoty podczas bitwy. Wybierając czołg lekki w późniejszym etapie gry nie będziemy w stanie wyrządzić krzywdy praktycznie nikomu, a wrogowie będą nas mogli zniszczyć z łatwością. Dlatego zadaniem czołgów lekkich jest zwiad, są szybkie i zwrotne, więc do tego nadają się najlepiej.  Trzeba jednak pamiętać o tym, że mimo dużej szybkości nie warto pchać się w miejsce gdzie jest dużo obcych czołgów.  Mimo, iż odkryjesz położenie wroga to zginiesz bardzo szybko.

Czołg średni

Jedne z najbardziej uniwersalnych maszyn w grze. Mogą pełnić zarówno role zwiadowcy jak i z powodzeniem niszczyć wrogie maszyny.  Wiele osób twierdzi i w tym także ja, że czołg średni to zabójcza broń, szybka o nie małej sile stanowi naprawdę duże zagrożenie dla wroga. Nie możemy jednak zapominać o tym, że czołg średni nie jest niezniszczalny. Korzystając z niego musimy uważać i zachowywać się bardzo rozważnie.

Czołg ciężki

Nazywany królem bitwy.  Jego pancerz jest bardzo mocny, a siła ognia jest w stanie zniszczyć każdego wroga. Dzięki temu czołg ten doskonale sprawdza się zarówno w ofensywie jak i defensywie. Nadrzędnym celem tej maszyny jest niszczenie ciężkich czołgów wroga. Doskonale nadaje się także do prowadzenia szturmu. Jednak czołgi te nie są idealne, posiadają także pewne wady, na które należy zwrócić uwagę podczas walki. Gruby pancerz i mocne działa powodują, że czołg jest duży i wolny. Jest więc widoczny z dużej odległości. Dlatego należy umiejętnie poruszać się po mapie i  działać w grupie.

Niszczyciel czołgów

Wyróżniamy dwa modele tych pojazdów. Wysokie i niskie. Ich waga to odpowiednio 60 ton i 10 ton. Jednak mimo tych różnic maszyny te posiadają identyczne zalety jak i wady.  Niszczyciele czołgów są wyposażone w działa o bardzo dużej sile ognia.  Dzięki ich konstrukcji  można bardzo dobrze się zakamuflować, dzięki czemu można z łatwością niszczyć wrogie czołgi. Jednak niszczyciele czołgów posiadają bardzo słaby pancerz, szczególnie pancerz bocznych tych maszyn pozostawia wiele do życzenia. Lufa ma bardzo mały kąt ruchu, oznacza to, że na krótki dystansie nie mamy szans w starciu z czołgami. Jak więc widzisz pojazd ten posiada zarówno wady jak i zalety, grają nim najlepiej znaleźć dobrze położone miejsce, w którym będziemy mogli się ukryć i spokojnie wyczekiwać wrogich czołgów.

Artyleria

Różniący się od wszystkich innych pojazd. Ma do dyspozycji widok z lotu ptaka,  dzięki czemu bez problemu namierza wrogie czołgi i może strzelać na bardzo duże odległości. Fundamentalnym zadaniem artylerii jest niszczenie wrogich czołgów i przede wszystkim wrogich artylerii. Kierując takim pojazdem jak artyleria musisz pamiętać o tym, że nie liczy się liczba zniszczonych czołgów tylko zwycięstwo. Dlatego nie strzelaj wszędzie tam gdzie widzisz czołgi, pomagaj tym, którzy są naprawdę w dużych opałach. Musisz grać rozważnie. Artyleria nie ma większych szans w starciu bezpośrednim, ale nie oznacza to, że należy się poddać. Zawsze walcz do końca.

4.       Pośpiech to zły doradca.

Zarówno w normalnym życiu jak i w World of Tanks pośpiech to zły doradca. WoT to gra, która wymaga logicznego myślenia, śpieszą się nic nie osiągniesz. Bardzo szczegółowo przeanalizuj każdy swój ruch, szczególnie w tych przypadkach, w których dochodzi do bezpośredniego starcia z wrogiem.  Osiągnięcie perfekcyjne celności także wymaga czasu. Gdy nie będziemy niepotrzebnie ruszać lufą zobaczymy, że nasz celownik  się zmniejsza. Z biegiem czasu zrozumiesz, że im więcej cierpliwości posiadasz grając w WoTa tym lepiej. Gdy uzyskamy odpowiednią celność będziemy mogli trafiać przeciwników bez żadnego problemu w miejsca, które są ich piętą achillesową. Warto dodać, że walka może odbywać się na terenie przemysłowym, na którym bardzo łatwo natrafić na sytuację, w której będziesz musiał stoczyć walkę z kimś kto chowa się za budynkiem. W tej sytuacji także musisz poczekać na odpowiedni moment. Gdy jesteś pewny, ze przeciwnik jest schowany za murem wychyl się i ustabilizuj celownik. Wyceluj w miejsce gdzie za moment wychyli się i czekaj. Nie wykonuj niepotrzebnych ruchów, bowiem może Cię to bardzo drogo kosztować. Musisz także pamiętać, że każdy oddany strzał zdradza Twoją pozycję, także po takim pojedynku musisz natychmiast zmienić swoje położenie.

5.       Gdzie strzelać, aby wyrządzić największą szkodę.

Gra jest bardzo dobrze odwzorowana, dlatego duże znaczenie ma to gdzie trafiamy dany czołg. Jak wszyscy wiemy każdy czołg jest inny, w związku z tym czołgi mają różne słabe punkty.  Trzeba pamiętać o tym, że pancerz czołgu jest najmocniejszy z przodu, dużo słabszy jest bo po bokach i z tyłu. Dlatego najlepiej jest się ustawiać do przeciwnika przodem i celować w boczne lub tylne sektory czołgów.  Należy też pamiętać o tym, że każdy czołg ma punkty, w których wytrzymałość jest znacznie obniżona. Jednak każdy model ma je rozmieszczone w innym miejscu. Można jednak łatwo się domyślić, że jednym z takich punktów na pewno będą gąsienice. Kolejne punkty będą w dolne części pancerza.  Dobrym celem może być także silnik czołgu. Wszystko zależy do tego jak jesteś ustawiony i w co jest Ci najłatwiej trafić.

6.       Amunicja

W grze wyróżniamy dwa typu amunicji. AP to pociski przeciwpancerne, których zadaniem jest niszczyć pancerz wrogich pojazdów. Pociski te są w stanie wyrządzić przeciwnikowi bardzo dużą szkodę, jednak bardzo często gdy strzelamy pociski nie trafiają do celu. Warto się wtedy zastanowić czy na pewno dobrze wycelowaliśmy i czy jesteśmy ustawieni pod właściwym kątek do przeciwnika. Drugim typem amunicji jest HE. Jest to amunicja odłamkowa. Są to pociski wypełnione materiałem wybuchowym i są w stanie napsuć sporo krwi przeciwnikowi, nawet w przypadku gdy są wystrzelone z armaty słabszego czołgu. Największym atutem tych pocisków jest to, że o ile nie zniszczą czołgu to mogą uszkodzić jego pojedyncze moduły. Możemy w ten sposób unieruchomić czołg, a następnie wystrzelić w niego pocisk AP i mamy jednego wroga z głowy.

7.       Umiejętność poruszania się po mapie

Skradanie się czołgiem może brzmieć dziwnie, ale na terenie gdzie roi się od wrogich jednostek może się to okazać konieczne do tego, aby przetrwać. Poruszając się po mapie szukaj osłon oraz miejsc, za którymi mógłbyś się ukryć w przypadku gdy wróg ma liczebną przewagę. Dobrze dobrana osłona może Cię także osłonić przed artylerią. Jeżeli chcesz zobaczyć jaką trajektorię przyjmują pociski wystrzelone przez artylerię to po prostu zagraj nią kilka bitew. Znacząco ułatwi Ci to późniejszą grę.

8.       Wojna to wojna, nie ma zasad.

Mimo, iż jest tylko gra to nie ma tu miejsca na sentymenty. Jeżeli nie będziesz bezwzględny to nie pożyjesz długo. Tutaj liczy się jedynie zwycięstwo grupy czyli także Twoje. Nie możesz litować się nad rywalami, bowiem wykorzystane zostanie to przeciwko Tobie. W grze musisz myśleć podobnie jak żołnierz na prawdziwej wojnie. Musisz podejmować i szybkie i przemyślane decyzje, takie które będą najlepsze dla całej grupy. Zagraj w WoTa i przekonaj się jak to jest.